R E G I O N Ų    K U L T Ū R I N I Ų    I N I C I A T Y V Ų     C E N T R A S English      
Adresas: Vilniaus g. 22, LT-01119 Vilnius.
Tel./faksas (8~5) 261 9670, mob. tel. 8 687 47550. El. paštas
zemaiciu@gmail.com
          
 
Į pradžią Laiškams Laiškai                 Atsakymai į klausimus                      Paieška                 

Kurortai

 Palangos vardo kilmė

Vladas Žulkus

Palangos tiltas į jūrą. Danutės Mukienės nuotraukaVienareikšmio atsakymo į klausimą, iš kur kilo Palangos vardas, nėra. Galime pateikti tik keletą Palangos vardo kilmės versijų. XIX a. istoriko Teodoro Narbuto nuomone, vardas Palanga reiškia „prie uosto". M. Balinskis tvirtino, jog šis vietovardis kilęs nuo žodžio „langas". Artimi pastarajam yra populiarūs Palangos vardų aiškinimai tariant, kad čia „kadaise bangos skalavusios namų palanges" ir panašūs.
Kalbininkai yra linkę sieti Palangos vardą su upėvardžiais. (...) Deja, kaip gerai žinoma, per Palangą tekantis upelis vadinamas visai kitaip – Rouže, Ronže, o pastaraisiais dešimtmečiais ir naujadaru Rąžė.
Ar senas Roužės upelio vardas? Šio nedidelio upeliuko pavadinimas į rašto paminklus ir žemėlapius pateko gana vėlai, iki šiol seniausia data yra 1779 m. Bet per Palangą tekantis upelis yra paminėtas ir gerokai anksčiau, tik kitu vardu. Septynerių metų karo kampanijoje iš Kuršo Klaipėdos link žygiavo Rusijos imperijos armijos atskirasis korpusas, vadovaujamas generolo fon Fermoro. 1757 m. birželio 17 d. rusų kariuomenės žvalgai pasiekė Palangą ir ją trumpai aprašė. Rašoma taip: „per Palangos miestelį iš pelkių teka maža upė Palanga. Jos krantai žemi ir smiltingi, į jūrą ji įsilieja būdama iki S sieksnių pločio". Taigi čia upelis yra vadinamas ne Rouže, bet Palanga. Gal suklysta užrašant? Tokia prielaida mažai tikėtina, nes visas rusų kariuomenės marš­rutas yra kruopščiai aprašytas „nurodant teisingus atstumus tarp gyvenviečių ir neiškraipant vietovardžių.
Taigi turime paminėtus du upelio vardus, kurių vienas falanga gali būti senesnis ir puikiai paaiškinti Palangos miesto vardo kilmę. Kitas – Roužė – būtų vėlesnis. Nėra žinoma, kaip vadi­nosi jau išnykęs nedidelis upeliukas, dešinysis Roužės intakas, įtekėjęs į Roužę ties dabartine Plytų gatve. Gal ir jo vardas kaip nors siejosi su Palangos vietovardžiu?

        

[Į pradžią] [Laiškai] [Atsakymai į klausimus] [Paieška] [Kalendorius] [Naujienos]  [Naudingos nuorodos]

© Regioninių kultūros iniciatyvų centras

Svetainės priežiūra: Multimedijos centras humanitarams Matematikos ir informatikos institute

Tinklalapis atnaujintas 2007.06.25